Ekin Ergen'in Anıları - Şair Rasim Köroğlu - Resmi Websitesi

Ara
İçeriğe git

Ana menü:

Ekin Ergen'in Anıları

Anılar
Ekin Ergen
 
 
Rasim Dede Kuaförde
Ekin, kendi tabiriyle "kaşıtıcı" ile kuaförlük yapıyor. En güzeli 30 Nisan 2014 tarihli videodan izlemek:
10.04.2015
Rasim Dede Kuaförde. Ekin Ergen
Şair Dedenin Şair Torunu

"Böyle bir şiir yazma tekniği görülmedi!" dersek, abartmış olmayız :) Ne de olsa şair dedesinin, şair torunu değil mi? 
Ben bilgisayarda çalışırken, Ekin de salonda, halıya oturmuş, elinde bir kalem ve bir defter, birşeyler yapıyor. ,
Sordum, "Kızım ne yapıyorsun?" 
"Şiir yazdım Baba" dedi. 
Beni en çok etkileyen, kullandığı yazı dili idi ve çok iyi bir mantığı vardı :)
Şiiri, videoda Ekin'den dinleyebilirsiniz :)

08.03.2015
Şiirin şifreleri için aşağıdaki fotoğrafa tıklayınız :)
Ekin Ergen Şiir
B Planı

Kızım Ekin, 5 yaşını henüz bitirmişti. Evde oyun oynarken düşmüş ve sağ uyluğunda dizinin hemen üzerinde, boyu bir santimetreyi geçmeyen çok yüzeysel bir çizik oluşmuştu. Kanaması bir yana, belli belirsiz bir kızarıklık ancak dikkatle bakıldığında fark edilebiliyordu.
Ancak Ekin'in bakış açısından durum tam olarak böyle değildi. Ona göre ortada korkunç bir tablo vardı ve bir yandan ağlıyor, bir yandan istediği oyuncakları sıralıyor, bir yandan da hemen iyileştirmem için yapılacakları sayıyordu. Her ne kadar gerek olmadığını söylesem de bir santimetrelik ince bir çiziği, neredeyse 10x10 cm'lik bir kapatma ile ancak kontrol altına alabileceğime ikna olmak zorunda kalmıştım.
Tam da "ucuz kurtulduk" derken,
"Baba, hemen fotoğrafımı çek, ama burası iyi görünsün" şeklinde bir talimat aldım.
"Neden?" diye sordum ama
"Çek sen, çek" yanıtını aldım ve elbette ki fotoğrafladım. Fotoğrafı kontrol ettikten sonra annesine döndü ve
"Tamam şimdi bunu hemen Dedeme gönder" dedi.
Anlaşılan A planı işe yaramamış, B planı devreye girmişti. Fotoğrafı, cep telefonu üzerinden dedesine gönderdik ve Ekin'in henüz okuma yazma bilmemesinden istifade ederek, altına eklediğimiz bir mesajla, önemli bir şey olmadığını ve basit bir çizik olduğunu da belirttik.  
Ekin, B planının işe yarayacağından o kadar emindi ki benden yeni bir oyuncak almam için hiç ısrar etmemişti. Aradan çok kısa bir zaman geçmişti ki elinde bir hediye ile Rasim Köroğlu geldi.
Ekin, sanki yürüyemiyormuş gibi salondaki kanepeye uzanmış, bir yandan sabırsız bir şekilde dedesinin yanına gelmesini bekliyor öte yandan da meraklı bakışlarla dedesinin elindeki poşette ne olduğunu anlamaya çalışıyordu.  

Yüreği gerçek sevgi ile dolu ve torunlarının aklını okuyabilen bir "Dede" olmak, böyle bir şey herhalde...


Dede'ye Ödev

Ekin Ergen, Rasim Köroğlu'nun torunudur. Dedesiyle oyun oynamayı, gezmeyi ve bu gezmeler esnasında Demir'le birlikte "Şu dedemi oyuncakçının önünden geçirelim" diye planlar kurmayı çok seven Ekin'in bir hatırası: Tabi bizim de şahidi olduğumuz bir anıdır. 
Rasim Köroğlu, öğretmenlik geçmişinin verdiği alışkanlıkla zaman zaman onlara (Ekin ve Demir) küçük ödevler verirdi. Onlar da oflaya puflaya yaparlardı birşeyler. 
Ekin'in huysuz bir gününde de benzer bir durum olunca,  Ekin sinirlenerek "Uuuuufffffff!" diye bağırıp "Otur bakalım şuraya" diye dedesini oturma odasındaki kanepeye oturttu. 
Rasim Köroğlu ve Ekin Ergen
Ardından "Hep biz, hep biz" diye sevimli bir öfkeyle söylenirken eline aldığı A4 ebatındaki boş bir sayfanın alt kenarına yakın bir çizgi çizdi ve "Şimdi sana ödev! Bu çizgiye kadar yazı yazacaksın! Haberin Olsun. Yoksa beş yıldız vermem, sana" diye tehditler savurunca, Rasim Dede, alttaki sayfayı yazmak zorunda kaldı ve yıldızlı bir öpücüğü kaptı.
Torunlarını herşeyden çok seviyordu.     

Rasim Köroğlu Ekin Ergen