Sabit İnce: Rasim Köroğlu'nu Andık - Şair Rasim Köroğlu - Resmi Websitesi

Ara
İçeriğe git

Ana menü:

Sabit İnce: Rasim Köroğlu'nu Andık

Şair İçin Yazılanlar > Sabit İnce
Sabit İnce
 
 
Bookmark and Share
Rasim Köroğlu'nu Andık

6-7 Aralık günlerinde iki gün Eskişehirdeydim. Hem değerli can dostum merhum şair Rasim Köroğlu'nun vefatının 40. gününde Eskişehir Şairler Derneğince düzenlenen anma programına katıldım, hem de uzun zamandır gidemediğim Eskişehirdeki dostlarla hasret gidereceğim.
 
Merhum dostum Şair Rasim Köroğlu'nun vefatında rahatsızlığımdan dolayı cenazesine katılıp son görevimi yapamamıştım. Bu içimde bir ukde olarak kaldı. Çok çok üzülmüştüm. Teselli olarak da yine kadim ve değerli dostum Mustafa Ceylan'ın cenaze törenine katılmasından teselli bularak haberleri ondan alarak teselli olmuştum.
Şimdi ise çok mutluyum. Değerli dostumu anmak ve anılarımızı tazelemek için onun yurdu Eskişehir de olmak gerçekten güzel ve hem hüzünlü hem de mutluyum. Çünkü her gittiğimde orada diğer dostlarım gibi bir de Rasim Köroğlu vardı bizi karşılayan. Yerine göre arabası ile bizi otogara getirerek el sallayıp yolcu eden. Yerine göre hemen bankoya koşarak biletimizi alıp, ödemesini bize yaptırmayan ve bu yüzden de Beydağı turizm olayını yaşadığımız nice anılarımız vardı. Bunların hepsi birer birer gözümün önünde canlandı ve hem hüzünlendik hem de anıları tazeleyerek mutluluklar yaşadık.
Çok muhteşem bir anma toplantısı oldu. Türkiye'nin her yerinden dostları koşmuş gelmişti. Antalya'dan Mustafa Ceylan ve Harun Yiğit, Ankara'dan Sami Hamamcıoğlu, Nusret Turan, Ahmet Canbaba ve Hatice Canbaba ile Nusret Turan'ın eşi, İstanbul'dan Bekir Salim ve aşık Nuri Şahinoğlu ile Eskişehirdeki tüm dostları ama Eşyoder derneği üyelerinin hiç birinin olmaması beni çok üzdü. Çünkü Merhum Rasim'in Eskişehirdeki herkes gibi Eşyoder üyeleri üzerinde de çok emeği vardı. 
Proğram 4 saatten fazla ve hiç kimsenin sıkılmadığı bir proğram olarak keyifle sürdü. Fakat tabii her yerde gördüğüm bir sıkıntı orada da yaşandı ve üzüldüm. Dışarıdan gelen misafirler yerine Eskişehir de bulunan kişilerin anılar ve O'nun şiirlerini okumaları başka şehirden gelen dostlarına imkan verilmemsi veya birkaçına verilmesi beni olduğu gibi dışarıdan gelen herkesi de üzmedi değil. Mesela ahmet canbaba ile Nusret Turan'ın hem birlikte hem de benim olmadğım çok beraberlikleri olmuştu. İki kelime onların konuşmalarına fırsat verilmemesi onları da bizleri de üzdü. Ama Eskişehirli o organizasyonu yapanları üzdü mü bilemiyorum ama aklı selim olanlarını üzdüğünü ve bu serzenişlerini bana bildirdiklerini gördüm.
 
Tabii Bu arada anma toplantısını düzenleyen Eskişehir Şairler Derneğinde de çok değerli arkadaşlarım ve dostlarım da yok değil. Ama tabii Rasim köroğlu ve emekli öğretmen dostum Muharrem Kubat beyin yeri apayrı..
 
Muharrem Kubat aslen Afyon Emirdağ Karacalar köyünden. Karacalar köyünü bileniniz var mı bilmiyorum ama edebiyatımızda ve aşıklık geleneğimizde apayrı bir yeri var. Aşık Kul derviş Şemsettin Kubat, Türk halk müziği sanatçısı Kubat'ın babasının ve amcalarının doğduğu kasaba galiba.
  
Sizlere bu yazıyı henüz Eskişehir'den yeni döndüğüm ayağımın tozu ile yazıyorum. Ama öyle inanıyorum ki birkaç senedir gitmediğim Eskişehir de büyük değişiklikler ve gelişmeler olmuş. Bunları size zaman zaman aktarmaya çalışacağım. oradan şair ve yazar Sami Hamamcıoğlu ağabeyim ile birlikte hızlı tren ile döndük Ankara'ya. Bir gün kaldığım Ankara'da uzun yıllar görmediğim dostlarımla buluşma imkanım oldu. Bunu başka bir yazımda sizlere aktarmaya çalışacağım.
 
Şimdilik sizlere  selam ve sevgiler göndererek bu günkü yazıyı noktalamak istiyorum. Güzel günler ve yarınlar hepimizin olsun..
 
 
 
Yandex.Metrica
İçeriğe dön | Ana menüye dön