Mehmet Nacar: Üstad Rasim Köroğlu - Şair Rasim Köroğlu - Resmi Websitesi

Ara
İçeriğe git

Ana menü:

Mehmet Nacar: Üstad Rasim Köroğlu

Şair İçin Yazılanlar
Mehmet Nacar
 
 
Bookmark and Share
Üstat Rasim Köroğlu
 
Güzel ve iyi insanlar erken göçüp gitmekteler. Ayrıca 2014 yılı kültür sanat açısından uğursuz bir yıl oldu. Önce Üstat Bekir Sıtkı Erdoğan, Ardından Anadolu basınının duayeni Prof. Dr. İsa Kayacan, onun peşinden de Cumhuriyet dönemi şiirinin Nasrettin Hoca'sı Rasim Köroğlu hayatını kaybetti.

Neden şiirin Nasrettin Hocası derseniz?
Rasim Köroğlu harika bir hiciv şairidir. Bir şiirini okuduğunuzda üslubundaki güzelliğe kapılarak başka şiirleri var mı, diye aramaya başlarsınız. Yanlış hatırlamıyorsam Namık Kemal'in bir sözü diyor ki; "Hoşça sövmeklik bile hoşlandırır..."  İşte Rasim Köroğlu böyle bir şairdiHiciv olmasına rağmen şiirlerinde küfür ve hakaret bulamazsınız. Ancak bir şiirini okuduğunuz zaman da size şiir yazmamış olmasından mutluluk duyarsınız. Çünkü kelimelere takla attırarak, konuyu enine boyuna didikleyerek öyle bir anlatır ki, hiçbir eksik bırakmaz.
 
Gaziantep Kültür Sanat Ve Edebiyat Derneğini kurduğumuzda bir etkinlik hazırladık. Rasim Köroğlu da davetliydiHerkes mikrofona çıkıp şiirini okuyup yerine geçiyordu. Sıra rahmetliye geldiSahneye çıktı; "Ben böyle şiir okuyamam arkadaş" diyerek önce ceketini soyup bir kenara bıraktı. Sonra mikrofonu sehpasından ayırıp eline aldı. Sahnede kendini şiire kaptırarak, sahne üzerinde bir baştan diğer başa gidip gelerek şiirini okudu. Bitirince salonda bir alkış tufanı koptu. Okuduğu şiir "Sosyete Sofrası" idi.
Konu anılara gelince bir tane daha yazmadan geçemeyeceğimSayın Mümin Uluç'un hazırlayıp sunduğu Kapadokya Şiir Şöleni için Nevşehir'deyiz. Rasim Köroğlu ve Üstat Mustafa Ceylan da orada. Ben sayın Ceylan'a bir Urfa fıkrası anlattım. Tabi ki, fıkra güncel ama uyduruk bir fıkra. Kısaca şöyle.
"Urfa'da bir otobüs firması kurulur. Bütün şoför ve muavinlere bir ay nezaket kursu verilir. Hani, müşterilere karşı kaba bir söz sarf etmesinler, müşteri kaçmasın diye. İlk otobüs yola çıkar. Bir süre yol aldıktan sonra bayan bir yolcu parmağıyla muavine işaret ederek yanına çağırır ve isteğini söyler;
"Bir bardak su verir misiniz?"
"Tabi veririm abla. Ben burada .......... başı mıyım"
diye söyleyip suyu getirmeye yönelir ama şoför muavinin sözlerine kulak misafiri olmuş, kabalığına bozulmuştur. Şoför bulunduğu yerden muavine seslenir:
"Öyle mi söylenir lan ........... yediğim. Biraz nezaketli olsana"
Ceylan Hocam fıkrayı dinleyince;"Sen bunu Rasim'e anlatO bundan bir şiir çıkarır" dedi. Rasim üstadı bir kenara çekip fıkrayı anlattımFıkra biter bitmez üstatta bir kahkaha tufanı koptu. Gülmekten midesini tutarak doksan derece eğildi rahmetli. "Bir eşref saatimde bunu işlerim" dedi ve öylece kaldı.
 
Kırşehir'de her yıl düzenlenen Uluslararası Aşık Paşa Şiir Şöleni'nden dün geldim. Kırşehir'de Aşık Paşa, Dadaloğlu, Neşet Ertaş için yapılan hizmetleri yerinde gördüm. Kırşehir bu üstatlara öyle bir vefa göstermiş, hatıralarını öyle güzel saklamış ve onların adına öyle güzel mekanlar açmışlar ki, görmeden inanamazsınız. Eskişehir de aynı vefayı göstermeliRasim Köroğlu adı bir kültür merkezine verilmeli veya onun adına yeni bir kültür merkezi yapılmalıdır. Osmanlı Sultanlarının hepsi de şairdiMahlasları ve divanları vardı. Bunlardan Kanuni Sultan Süleyman'ı halk kültürüne ve edebiyat tarihine kazıyan şiir yalnızca bir tek beyittir;
"Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi,
 Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhagibi..."
Bunu neden yazdım? Bir şairin edebiyat tarihine geçmesi için onlarca kitaba veya binlerce şiire ihtiyaç yoktur. Yakın tarihlerde ölen bir şairimiz var. Tam altmış yedi şiir kitabı yayınlamıştır. Ancak bu kadar şiiri arasında şahsen benim beğendiğim bir tek şiiri yok. Rasim Köroğlu yalnızca iki kitap yaptıKörün Taşı (Bende var) ve Kitabın Ortasından (Temin edeceğim). Bu iki kitabında paylaştığı bütün şiirleri birinci sınıf, hafızalara kazınan, Türk Edebiyatı kurallarına uygun, birbirinden nefis şiirlerdir.
 
Aramızdan erken ayrıldıVefatının şoku ve hüznü içindeyim. Kendisini unutmayacak ve unutturmayacağız.
Eminim Türk Edebiyatı da unutmayacak, edebiyat tarihinde hak ettiği yeri alacaktır. O Türk şiirinin Nasrettin Hocasıydı.
Allah gani gani rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun.

Edebiyat dünyasının başı sağolsun.
 
Mehmet NACAR
 
 
 
Yandex.Metrica
İçeriğe dön | Ana menüye dön