Rasim Köroğlu Özel Sayısı - Şair Rasim Köroğlu - Resmi Websitesi

Ara
İçeriğe git

Ana menü:

Rasim Köroğlu Özel Sayısı

Dergiler
Gülce Edebiyat Dergisi
Gülce Edebiyat Akımı Websitesi
Mustafa Ceylan'dan Gülce Edebiyat Dergisi "Rasim Köroğlu Özel Sayısı"nın Sunuşu:

Yeryüzünün en güzel iki dostunu, iki can insanını, iki üstadımı kaybettim peşpeşine. Prof.Dr.İsa KAYACAN ve Rasim KÖROĞLU'nu kaybettim. Şimdi öksüzüm, şimdi boynu büküğüm, şimdi biraz daha yalnızım, garibim.

2014' ün son aylarını hiç sevmeyeceğim bundan sonra. Takvim duvarda asılı kalsın, saat kulede akrebiyle yelkovanıyla, çılgın zembereğiyle buz tutsun, dona kalsın gayri. Zamanlar içinde bir hüzün zamanı ki bu 2014 'ün baş aşağı giden ayları, edebiyat dünyamızı ve beni yetim bıraktılar.

Kalemimin yön göstericileri, kalemimin sevda körükleyicileri onlardı. Şimdi ben onlarsız ne yaparım, ne ederim? Şimdi ben, kara bulutlara gömmekteyim duygu dünyamın fırtınalarını. Yağmur, kar, fırtına ve boralı olsun hava. İklim delisi dışına çıksın isterse, isterse kökünden söksün yeşilimin şavkımalarını. Gözüm görmüyor ki...

Bu duyguyu, bundan seneler önce mânevî babam şair Ahmet Tufan ŞENTÜRK'ü Torosların sinesine, Karaman'ın Sarıveliler İlçesin'nin Esentepe Köy kabristanında yol kenarındaki yamaç bir arazide, ağaçların serinliğine uğurlarken yaşamıştım. Fakat, bu sefer çift geldi acı. Bu sefer, iki gök çöktü üzerime, iki dünyam yıkıldı başıma. Bu sefer, hicranımı anlatacak kelimeler dahi bulamıyorum.

Yağmurun göz bebeği ile üzümsü melek gözbebeğinin içinde takılı kaldım.Yağmur inceden inerken evrenimin üstüne ben perişan, ben mağlup, ben kadere teslimim... Fırtınalarımın çaresizlik kuyularında parçalandığını ve her bir dehlize doğru beni de yalnızlık elleriyle iteklediğini hissettim.

Bilmiyorum, bilemiyorum ne yapacağımı. Çaresizim...
 
6 Aralık 2014 günü Eskişehir'de olacağız. Antalya'dan "Vatandaş Osman Harun Yiğit kardeşim ve Kayseri'den Sabit İnce başkan da bulunacaklar." Üstadımızı, Türk Halk Edebiyatının,halk şiirinin, Ozanlık-Aşıklık Geleneğinin son dönem pirlerinden, arkadaşımız, dert ortağımız, ağabeyimiz, hocamız,beraber gülüp beraber ağladığımız, beraber dertleştiğimiz can dostumuz Rasim KÖROĞLU' nu anmak için Eskişehir' de düzenlenen "Anma Etkinliğine" Allah'tan bir keder gelmezse hazır bulunacağız.

Eskişehir Şairler derneği Başkanı, ağabeyim, ustam İbrahim SAĞIR ve can dostum, kardeşim,üstad Mehmet Ali KALKAN'ın telefonları üzerine, etkinliğe iştirak edeceğimizi bildirdik. Ardından Avrupa Nevşehirliler Platformu Başkanı, Avrupa Kanal TV' nin program yapımcısı, can kardeşimiz Mümin ULUÇ'un duyuruları internette yayınlandı. Aralık ayında Nevşehir' de yapılacak bir dizi etkinliklerde üstad Rasim KÖROĞLU'nun anılacağı duyuruldu.


Bizler, GÜLCE EDEBİYAT AKIMI kurucuları olarak, üstadımız Rasim KÖROĞLU' nun anıldığı bu etkinliklere eli boş gidemezdik. Zira, Rasim KÖROĞLU, yıllar yılı başta Antalya olmak üzere, düzenlediğimiz her etkinliğe istisnasız katılmış, bizden onca ısrarımıza rağmen "yol gideri dahi" kabul etmemiş, etkinliklerimizde tüm giderlerini bizzat cebinden, hem de bizlere duyurmadan ödeyip gitmişti. Biz, bu asil-necip ve öğretmen-hoca davranışlarını asla unutmadık ve de unutmayacağız da. Ayrıca da O, her etkinliğimize çok büyük katkılar koymuş, bizim gayretlerimizin gönüllerde taht kurmasını sağlamıştı. Bir ağabey, bir hoca olarak, üstüne düşen her vazifeyi kesinlikle noksansız ve mükemmel yapmıştı. Bizim örneğimiz, bizim ışığımız, meşalemiz Rasim Köroğlu'dur...
Davranışlarımızda onun esintisi var. Bakışımızda,gülüşümüzde, şiirimizde, mısralarımızın adım atışında, kafiyelerimizin güzelliklerinde hep o var. Dostluk nurumuz ondan. Çağın nursuz ve maddeci yüzüne insanlığın en ulvi ve şairane hislerle donatılmış vurduğumuz mühürde O' nun adı var.

Baştanbaşa ülkemiz coğrafyasına ve ülkemiz insanına ait her söylemimizde illâ ki O'nun ışığı bulunacaktır. Memleket ve dünya meseleleri karşısında duruşumuzda, insanlar arasındaki ilişkilerde, aile yaşantımızda, arkadaşlıklarımızda, sevdalarımızda, kaybedişlerimizde, kazanımlarımızda, gün yirmidört saat Rasim Köroğlu yansımalarımız olacaktır hep...

O'nun anılacağı gün ve günlerde dostlarımıza, onu sevenlere verilmek üzere, facebook'da kurduğumuz "Rasim Köroğlu Anısına" isimli grupta ve  üstadın web sitesinde ve bizim http://www.gulceedebiyat.net sitesinde yer alan bilgi, belge ve dokümanlardan faydalanarak, kısa zamanda bu "özel yayını" hazırlamaya çalıştık.

Biliyoruz ve inanıyoruz ki, Rasim Köroğlu anısına yarışmalar düzenlenecek, adına özel "edebiyat ödülleri ve etkinlikleri" gerçekleştirilecek ve O, daima bizimle beraber olacak, yine bizlere hoşça vakit geçirtip, hem tebessüm ettirecek, hem düşündürecek ve hem de müthiş halk şiiri belleğinden bilgiler sunmaya devam edecektir.

Rasim KÖROĞLU, bizim ilham kaynağımız. Gönül mimarımız. Hatıralarımız onun izleri ile dopdolu. Şahsen bana göre O, ölmemiştir. Ölmeyecektir de...

Mustafa CEYLAN
Gülce edebiyat Akımı Kurucusu
 
Yandex.Metrica
İçeriğe dön | Ana menüye dön