Vehbi Örs'den Rasim Köroğlu - Şair Rasim Köroğlu - Resmi Websitesi

Ara
İçeriğe git

Ana menü:

Vehbi Örs'den Rasim Köroğlu

Şair İçin Yazılanlar
Vehbi Örs
 
 
Bookmark and Share
Rasim Köroğlu'na

Rahmetli Köroğlu ile Eskişehir Şairler Derneği’nde tanımıştım. O yıllarda ES TV’de “Edebiyat ve Sanat” isimli bir program yapıyordum. Sayın Köroğlu değişik tarihlerde birkaç kez konuğum olmuştu. Dernek Başkanlığını o günden beri Ağabeyimiz İbrahim Sağır yürütüyor. Dernek 6 Aralık 2014’de saat 14.00’de Yunus Emre Kültür Merkezinde “Rasim Köroğlu’nu Anma Programı” düzenledi.

Program yaklaşık dört saat sürdü. Salon tamamen doluydu. Eskişehir’den arkadaşları, Dernek mensupları, sevenleri, Ankara Öğretmen Okulundan arkadaşları, Türkiye genelinde şair arkadaşları, Ankara’dan öğretmeni gelmişti.

Dernek Başkanı İbrahim Sağır, Rasim’i anlattı. Arkadaşı, televizyon programlarına beraber çıktıkları Bekir Salim sunuculuğunu yaptı.

Halil Gürkan hayatını okudu. Fotoğraflarla Rasim anlatıldı. Şiirleri okundu. Rasim’e yazılar şiirler okundu. Çocukları babalarını anlattılar.

Hem duygusal  hem de Bekir Salim’in esprileri arasında hoş bir toplantı oldu.
Birkaç gün önce de Eskişehir Türk Ocağı geleneksel Perşembe Sohbetleri’nde Rasim Köroğlu bir kez daha anıldı. Değerli şairimiz ve kültür insanımız Köroğlu’nu yakın dostu şair Mehmet Ali Kalkan hoş üslubuyla adeta şiir tadında bir sohbetle Köroğlu’nu  anlatarak vefa örneği sergiledi;

Şiir yazmaya öğretmen okulu yıllarında başlayan Köroğlu, Âşık Edebiyatı üzerine araştırma ve incelemelerde bulundu. “Âşıklar Sohbeti” adı altında televizyon programları yaptı.Yurt içinde bir çok ilde yapılan şairler ve aşıklar programlarına katıldı, bir kısmını yönetti. Fransa, Almanya, Hollanda, Belçika gibi ülkelerde gerçekleştirilen şiir programlarında yer aldı. Kendisine ait mizahi şiirlerden, çeşitli halk hikâyelerinden, fıkralardan oluşturduğu “Taşlama Show” adlı sahne programlarını yurt içinde ve yurt dışında sergiledi. TRT başta olmak üzere bir çok ulusal televizyonlarda çeşitli programlara konuk oldu.

“Eskişehir Şairler Derneği” üyesi olan Şair Rasim Köroğlu, Azerbaycan Cumhuriyetinde faaliyet gösteren “Ulduz (yıldız) Aşıklar Birliği”ne ozan-âşık geleneğimizin, saz-söz sanatımızın yaşatılmasında bütün dünyaya tanıtılmasında gösterdiği hizmetlerden dolayı fahri üye olarak kabul edildi.T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na Halk Şairi olarak kayıtlı bulunan Rasim Köroğlu’nun “Körün Taşı” ve “Kitabın Ortasından” adlı yayınlanmış iki şiir kitabı bulunmaktadır.

Rahmetli Rasim için ne söylesek, ne yapsak azdır. Bu satırları yazarken daima gülen yüzü gözümün önüne geldi. Kalp kırmayan, nazik, eğitimci ve şairce davranışları kendinden sonra ki şairlere de örnek olacak nitelikteydi.

Eskişehir Şairler Derneği rahmetli Rasim Köroğlu’nu hiç unutmayacak ve unutturmayacaktır. Düzenledikleri programdan dolayı dernek yöneticilerini yürekten kutluyorum.

Vehbi Örs 

           Milli İrade Gazetesi, 12.12.2014, Sayfa 2, Sentez
Rasim Köroğlu'nun ESTV'de Vehbi Örs'ün Sunduğu TV Programı
 
 
Yandex.Metrica
İçeriğe dön | Ana menüye dön