İbrahim Sağır: Erken Kaybettik Köroğlu'nu - Şair Rasim Köroğlu - Resmi Websitesi

Ara
İçeriğe git

Ana menü:

İbrahim Sağır: Erken Kaybettik Köroğlu'nu

Şair İçin Yazılanlar
İbrahim Sağır
 
 
Bookmark and Share
Tanımakta Geç Kaldığımız İnsanlar, Erken Kaybettiğimiz Rasim Köroğlu
 
Rasim Köroğlu'nu tam olarak hatırlamıyorum ama sanırım 1995 yılında tanıdım. O tarihilerde Eskişehir Şairler Derneği Kütahya Caddesi üzerindeki benim saatçi dükkanımda idi. Bir gün öğleden o güne kadar hiç tanımadığım birisi geldi. Selam vererek kapıdan içeri girdi ve "Burası Şairler Derneği mi? dedi. Evet dedim ve buyur otur diyerek yer gösterdim. Hemen yanı başımızdaki kahvehaneden çay söyledim. Çaylarımızı içerken ben biraz şairler derneğinden bahsettim. Şiir yazıp yazmadığını sordum. Varsa şiirlerinden okumasını rica ettim. "Sinek" adlı bir şiirini okudu. Benim çok beğendiğim güzel yalmış bir mizah şiiriydi. Sonradan yayımladığı (Kön Taşı 42-43 sayfasında.) ilk kıtası şöyle idi.
 
''Yaratmıştır güzel Mevla,
  Neden buna sahip olmaz.
  Küçük amma başa bela,
  Takip etsen takip olmaz."
 
Bir sineğin insanın çevresinde döne döne rahatsız edişini şiir diliyle ve sanatlı bir estetik ifade güzelliği ancak bu kadar anlatılır diye düşündüm ve gayrı ihtiyari işte böyle şairler bekliyoruz biz dediğimi hatırlıyorum.
 
Bu tanışmamızdan sonra sık sık beraber olmaya başladık. Zamanla diğer şair dostlarla tanıştıktan sonra Derneğimizin değerli bir üyesi olarak aramıza katıldıBelki kendilerinin bile farkında olmadığı içinde saklı şiir cevheri güyüzüne çıktıArt ardına hepimizin çok beğendiği hiciv şiirleryazdı.
 
Üslup farklılığı, anlatım sadeliği, şiir tekniğine hakimiyeti yönüyle şiidünyamıza ayrı bir renk, ayrı bir kokve ayrı bir güzellik getirerek aramızda özel bir yere sahip oldu. Şehir dışına gittiğimiz şiir şölenlerinin ısrarla aranan ve istenen bir şairi olarak kabul gördü.
 
Zamanla sevgili KÖROĞLU Üniversitelerde Türk aşıklık geleneğini, Türk hece şiirinin tarihi seyrini ve güzelliğingençlere sevdirmek için canla başla çaba harcadı.
 
Yurt dışına taştıAvrupa'nın birçoşehrinde tek başına şiir programları yaparak Türk halk şiirini tanıtmak ve sevdirmek için emek verdiEn verimli çağında genç yaşta eceO'nu aramızdan çekip aldı.

Kafam allak bullak, aklım darmadağınık, kelimeler kifayetsiz, Üzüntümüz derin, yasımız büyük, acımız yüreklerimizi dağlıyor. Bu cihetle sevgilKÖROGLU'NU hiç unutmayacağız, hatırasını hep taze tutacağız. 19 senelik biberaberliğin omzumuza yüklediği hatıra dağarcığını omzumuzdan hiç indirmeyeceğiz.
 
"Anlatmak istediğimiz şair Rasim KÖROĞLU, şiir vadisinin eşsiz bir süvarisiydi. Müstesna bir yetenektiHadiselerin arka planındaki ironiyi yakalayan ve zeka pırıltılarını düşünce süzgecinden geçirerek şiirine en güzel bir şekilde aktaran gerçek manada usta bir hiciv (Tehzil) şairiydi."
 
İbrahim Sağır
 
 
Yandex.Metrica
İçeriğe dön | Ana menüye dön