Tamilla Abbashanlı - Şair Rasim Köroğlu - Resmi Websitesi

Ara
İçeriğe git

Ana menü:

Tamilla Abbashanlı

Şair İçin Yazılanlar
Tamilla Abbashanlı
 
 
Bookmark and Share
Rasim Köroğlu Hakkında

Bir neçe ilin sohbetidir. Türkiye'de - Eskişeher deyilen bir bölgede (bu yer hem de Y.İmre'nin adıyla meşhurdur) Y.İmre konfransına iştirak edirdim. Enenevi olaraq konfranstan sonra şer şöleni keçilirdi.
Onuda deyek ki, Eskişeher'in çox meşhur şairleri var. Bunlar Eskişeher'de gözel bier dernek gurublar, derneye Türkiye'de ve Eskişeher'de hamının yaxından tanıdığı, hörmet etdiyi şair İ.Sağır başcılıq edir. Yene de şer şöleni idi, şairler birbirini evaz edirdi, yerden ise ara-sıra sesler duyulurdu: Rasim Koroglu.
Düşündüm, kimdir bu Rasim Koroglu? Tamaşacıları intizarda qoyaraq sözü lap sonda Rasim beye verdiler.
Zal uğuldadı, her terefden "Rasim bey" sözlerini eşittim. Marağım daha da güclendi. Rasim bey mikrofonu eline aldı, sakit görkemiyle şerini oxumağa başladı. Birinci şerden sonra yerden sifarişler geldi:
"Televiziya", "futbol", "Aristokratlar süfresi", Deli kimi sevirem" ve s. Zaldan qulağıma gelen seslerden anladım ki, sehere kimi Rasim bey şer oxusa, bunlar evlerine geden deyil ve üreyimde: - Ehsen bele şaire.... Şeri bele yazarlar - dedim.
Rasimin şerleri xalq arasından, gündelik qayğılardan qidalanaraq yazılmışdır. İnsanları incitmeyen tenqiddir, amma içinde ciddi belalar var bu incidmeyen tenqidin, çox düşündürür. Bizim Sabir, Celil kimi... insan gülür, ona ele gelir ki, başqasına gülür, eslinde ise...
Beli, Rasim bey Sabir kimi milleti deyil, özünü düşünenleri tenqid edir, güldürür, düşündürür.
Rasim beyin maraqlı bir şeri var. "Yazın meni deli deya". Beli, ölkesinin, xalqının bu qeder problemini gören Rasim bey deyir: Ağıllı olub dünyanın derdini çekmekdense deli ol, qoy senin derdini çeksinler.... -Biz size etiraz edirik, Rasimbey - siz bu xalqa çox lazımsınız....Sabir, Aziz Nesin, Mirze Celil kimi....
Rasim Korogluya yaradıcılıq uğurları dileyir ve deyirik: Qeleminiz her zaman keserli olsun

Doc.Tamilla Abbasxanlı (Aliyeva) Bakü - AZERBAYCAN
 
 
Yandex.Metrica
İçeriğe dön | Ana menüye dön