Sabit İnce: Rasim Köroğlu'nun Yapamadıkları - Şair Rasim Köroğlu - Resmi Websitesi

Ara
İçeriğe git

Ana menü:

Sabit İnce: Rasim Köroğlu'nun Yapamadıkları

Şair İçin Yazılanlar > Sabit İnce
Sabit İnce
 
 
Bookmark and Share
Rasim Köroğlu'nun Yapamadıkları 

Aramızdan ayrılan değerli dostum Rasim Köroğlu şiire ve Ozanlık geleneğine çok büyük hizmetleri olan birisiydi. Halk ozanlığını sever ama kendisini hiç bir zaman ozan olarak görmez ve ozanlığı düşünmezdi. Ama ozanları destekler, bilgilendirir, hatta rahmetli Erzurumlu Aşık Reyhani gibi ustaların ellerinden tutar, onlara hizmet eder, onların her istek ve yapmak istediklerine destek olurdu.

Bu 61 yıllık ömrüne çok şeyler sığdırdı ama maalesef biraz tembellik ettiği iki konuda yapması gerekeni yapamadan gitti. Bunlardan bir tanesi Türk Halk edebiyatı ile ilgili çalışmasıydı ki, çok önemli bir çalışma olacaktı. Maalesef yapamadı ve öğrendiğime göre bilgisayarındaki göçme nedeni ile bilgilerinin büyük bir kısmının da kaybolduğunu öğrendim. Fakat o harddisk eğer halen muhafaza ediliyorsa o bilgilerin kurtarılması mümkündür ve o bilgiler çok değerlidir. Eğer kurtulabilirse Sevgili dostum Mustafa Ceylan'ın o yarım kalan eseri tamamlama yeteneğine ve bilgisine sahip olduğunu biliyorum ve yapmak için de hazır olduğunu bizzat kendisi bana söyledi.

Şimdi inşallah bu bilgiler tekrar kurtarılır ve merhumun yapamayıp yarım bıraktığı bu halk edebiyatı ile ilgili eseri tamamlanır ve Türk edebiyatına kazandırılmış olur. Aslında bazı küçük bilgileri benim yayınladığım Anadolu Sevdasında zaman zaman vermişti. Ama bunlar genel ve temel bilgilerdi ve birer özet şeklindeydi.

İkinci yapamadığı ve yarım bıraktığı iş ise Merhum Aşık Reyhani'nin hayatını yazmak, onun eserleri üzerinde çalışma yapmaktı. Maalesef her karşılaşmamızda ısrarla söylememe rağmen, hadi artık şunu yaz, ne yaptın yazıyor musun dememe rağmen yazamadığı bu eserde çok önemli bir eser olacaktı. Aslında Aşık Reyhani ile ilgili epey eser yayınlandığını biliyordu ama merhum Reyhani'yi en iyi kendisi tanıdığı için bu eserlerin zayıf ve yetersiz kaldığını her fırsatta bana ve halk ozanlarına defalarca söylediğini biliyorum.

Şimdi Aşık Reyhani ile ilgili çalışmalarda zannediyorum bilgisayarında yarım kalmış veya parça parça bilgiler ve dosyalar halinde duruyordur. Bunların ailesi ve oğlu Emre tarafından iyi saklanarak Kadim dostum Mustafa Ceylan'a verilerek bu kıymetli eserinde tamamlanacağını düşünüyor ve umuyorum. Çünkü bazen şaka yollu ya mustafa sana vereyim de şunu sen yaz dediğini de çok iyi hatırlıyorum.

Ayrıca vefatından evvel birkaç kez Mustafa Ceylan dostum Rasim Köroğlu'nun hayatını yazmayı istediğini söylediğinde tevazuundan dolayı yo mustafa olmaz dediğini de biliyorum. Fakat kendisi ağırlaşıp hastahaneye yatmadan önce mustafa ile telefonla görüşmüş ve mustafa kendisini razı etmişti. Bu haberi de hemen beni arayarak Mustafa Ceylan bu müjdeyi de vermiş ve çocuklar gibi sevinmişti.
 

Yani şimdi bu güzel eserlerin yayınlanması işi Ailesi ve Mustafa Ceylan'a kalmış bir iş. inşallah kısa zamanda bu eserlerin yayınlandığını görerek hem ruhunu şad etmiş olacaklar, hem de Edebiyatımıza önemli 3 eser kazandırmış olacaklardır.
 
Sabit İnce
23 Kasım 2014
 
 
 
Yandex.Metrica
İçeriğe dön | Ana menüye dön