Feyzi Halıcı - Şair Rasim Köroğlu - Resmi Websitesi

Ara
İçeriğe git

Ana menü:

Feyzi Halıcı

Şair İçin Yazılanlar
Feyzi Halıcı
 
 
Bookmark and Share
Rasim Köroğlu İçin

Şiir insaeğiten bir eğitmendir, bir değirmen nice öğütürse buğday tanelerini, insan en sevecen en kutsal, en anlamlı güzelliği, teklikte, bir almada, elde bir almada bulur.
 
Bir aynada yankılanan güzellik biricedir, tektir. Bu tek, bin parçaya bölürse aynada bin salkım-saçak rüntü meydana getirir. Bu nedenle aynalarımızın tek olarak kalmana özen steriniz!
Şiirimiz de yledir. Günümüzde şiir gelip sözcüğe dayandı diyebiliriz. En az'ı en öz yleyebilme sanatıdır, şiir. Okuyucu sonuca yarım kilo çekirdek çiğneyerek kavuşmak istemiyor, artık.
 
"İnsanızsanmayın kemiğiz, etiz
 Ne yalın başlangıç, ne nihayetiz
 Maddeyle manayla kurulu dünyada,
 Sesli, sessiz ikharften ibaretiz."
 
Bu şiirin adı nedir diye sorarsanız, açıklayayımHü'durYani Hüvelbaki, daima var olan, Hayy ve Kayyum olan. İnsanın her hali bir değildir, aynı dildir. Her an dünya yenileniyor. Zaman çekirdini rabilen, zamanın fay hattını belirleyen bir babayiğit çıktı mı bu güne din? İnsan her an kendinin tekrarıdır. Var-oluş süresizdir ve gerçek güzel, zamanı tapşırır, her sefer yenice, dirice ve şiirce olarak.
Şiir, geleceğe bir çağrışımdır, bir müjde çeğidir, yaşanılan zamanın bir savunmasıdır. Önemli olan düşünceyi, bir musiki ahengi içinde nakış nakış anlayan, bilen, seven nüllere sunabilmektir.
Şimdileyin şiir vadisinde bu gerçekleri bilen, gören ve yaşayan bir şair, "Rasim Köroğlu" at koşturuyor. Zamanın gerçekleri yansıtan ekranını kendine konu yapmış. Kılı kırk yararcasına öyle tespitleri var ki insanı hayret ve hayranlık içinde rakıyor. Kara mizahla dolu değil mısraları. O'nda Şair Eşref'in zeka dolu, yük bir olayı bir iğne deline sığdırabilme gücü var. Yıkıcı değil görüşleri, yapıcı ve eğitici. Ayı espri yüksüğü inde bal eylemek sanatı ve becerisi ona alın yazısı olarak, dad-ı hak olarak verilmiş. Gökdürbüörneği zleriyle, insan sevgisine açık gönyle, yepyeni bir dili terennüm eden kalemiyle sanat vadisinde yol alacağına inanıyor, kendisini candan kutluyorum.

Feyzi Halıcı
Körün Taşı Kitabının Arka Kapak Yazısından, 1999 
 
 
Yandex.Metrica
İçeriğe dön | Ana menüye dön